Terra montium – czyli „górska ziemia” nie bez powodu było określeniem używanym już w średniowieczu przez podróżników i wędrowców. Kraina zwana Tyrolem kojarzona jest za sprawą imponujących dolin, lodowców i ośnieżonych łańcuchów górskich, wśród których można usłyszeć muzykę z charakterystycznym zaśpiewem zwanym jodłowaniem, wydobywającą się z malowniczo położonych, bogato dekorowanych domów, zbudowanych z kamieni i drewna. W tej niezwykłej krainie przez wieki kształtował się specyficzny dialekt i odmienna kultura, zrodziło się także poczucie wyjątkowości i patriotyzmu.
Tyrol położony jest w zachodniej części Austrii, graniczy ze Szwajcarią i Niemcami oraz leży w pasie Alp Wschodnich wśród dolin Górnego Innu, górnej Drawy i górnej Adygi. Najważniejsze łańcuchy górskie w tym regionie to Alpy Kitzbuhelskie, Dolomity Lienzkie, Wysokie Taury, Alpy Oetztalskie, Stubajskie i Zillertalskie. Malowniczych szczytów i pasm górskich jest o wiele więcej, przez co turyści przyjeżdżający do Tyrolu na urlop mają do wyboru szeroki wachlarz miejsc, w których mogą znaleźć wymarzony odpoczynek. Najwyższym szczytem regionu jest Ortler liczący 3905 m n.p.m., a w najwyższych partiach gór znajdują się lodowce pokryte wiecznym śniegiem będącym powodem tak wielkiej popularności. Niezwykły krajobraz dopełniają cudowne doliny górskie, ze wspaniałą atrakcją turystyczną jaką jest Dolina Otz z najwyższym w Tyrolu wodospadem Stuibenfall znajdującym się koło miejscowości Umhausen.
Dzisiejszy dialekt tyrolski wywodzi się z dawnego języka plemion germańskich, które w V-VIII w. zasiedliły opuszczone przez Rzymian tereny dawnej prowincji Rhaetia. Ważnym źródłem dochodów Tyrolu było wydobycie szlachetnych kruszców takich jak srebro i złoto. Pozostało po tym okresie mnóstwo kopalni i sztolni, które do dzisiaj mogą zwiedzać turyści przybywający do tego pięknego regionu. Hrabiowie Tyrolu w ciągu kilku stuleci mieszali się z rodami europejskimi, czego konsekwencją było trafienie krainy pod władanie Habsburgów. Szczególny rozwój przypadł na wiek XV. Tyrol był dogodnie położony, stosunki z Bawarią układały się pomyślnie, a do czasów napoleońskich prowincji nie dosięgały poważniejsze konflikty zbrojne. Dopiero Francuzi przekazali te ziemie sojuszniczej Bawarii. Po licznych lokalnych buntach przeciwko okupantowi, w Tyrolu zawrzało i jednoczesne wzmocnienie pozycji Habsburgów pozwoliło im odzyskać górską krainę. O regionie zrobiło się jeszcze raz głośno, kiedy po I wojnie światowej Tyrol przypadł Włochom, a przepisy dotyczące przynależności państwowej sankcjonowano jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Region stał się dwujęzyczny i dwukulturowy, dopiero wejście Włoch i Austrii do Unii Europejskiej doprowadziło do zaniechania dążeń zjednoczeniowych.
W licznych dolinach oddzielających poszczególne łańcuchy górskie już od zamierzchłych czasów kształtowało się osadnictwo. Z pradawnych osad wyrosły najważniejsze miasta jak Innsbruck, Worgl, Schwaz, Kufstein, Landeck czy Hall in Tirol. W pięknych alpejskich dolinach malowniczo położone są ośrodki wypoczynkowo-sportowe, do których zjeżdżają turyści poszukujący aktywnego wypoczynku. To właśnie alpejskie pasma są celem letnich wypraw, natomiast zimą pojawiają się tam miłośnicy białego szaleństwa. Tyrolskie kurorty uchodzą za jedne z najlepszych w Europie dzięki idealnym warunkom śniegowym, znakomicie przygotowanym trasom i przede wszystkim malowniczemu położeniu. Ośrodki wypoczynkowe oferują możliwość uprawiania wielu dyscyplin sportowych, głównie narciarstwa zjazdowego i biegowego, snowboardu oraz turystyki pieszej. Niektóre górskie drogi wijące się pośród fascynującej scenerii mają status tras widokowych i sam przejazd nimi budzi wiele emocji. Turystom preferującym wypoczynek bierny wiele satysfakcji sprawi świeże, alpejskie powietrze oraz niezapomniane widoki na doliny rzek wkomponowane w majestatyczne góry. Najważniejsza i najpiękniejsza jest dolina rzeki Inn, będąca jednocześnie głównym szlakiem komunikacyjnym ze wschodu na zachód.
Stolicą malowniczego Tyrolu jest Innsbruck – ważne centrum sportów zimowych, kultury i biznesu. Turyści przybywający po raz pierwszy do tego niezwykłego miasta stają w osłupieniu, gdy widzą zabytkowe, średniowieczne centrum otoczone imponującymi górskimi szczytami. Na północy miasta majestatycznie wznosi się łańcuch Karwendel, a na południu jego granicy pilnują bliźniacze masywy Patscherkofel i Nockspitze. Pierwotną osadę założyli Rzymianie, a rozwinęły germańskie plemiona, nazywając jednocześnie Ynnsprugg – czyli „most na rzece Inn”. Prowincja szybko rozbudowała się, gdy Tyrol w XIV w. trafił w ręce Habsburgów z zamiłowaniem przyjeżdżających w te strony na polowania. W mieście powstał pełen przepychu dwór oraz inne imponujące budowle. Najczarniejsze chwile wiążą się z czasami napoleońskimi, kiedy miasto czterokrotnie przechodziło z rąk francuskich do bawarskich. Dawne czasy świetności powróciły dopiero w 1815 r., kiedy do władzy wrócili z powrotem Habsburgowie. Innsbruck stał się sławny dzięki organizacji igrzysk olimpijskich w 1964 i 1976 roku. Miasto nie utraciło tej sławy do dziś, gdyż chętnie odwiedzane jest przez tłumy turystów i przede wszystkim odbywa w nim się Turniej Czterech skoczni przykuwający uwagę mediów z całego świata. W obszarze niewielkiej starówki – Alstadt – znajdują się wszystkie istotne zabytki ze Złotym Dachem ozdobionym freskami i płaskorzeźbami na czele. Starówkę można podziwiać z wieży miejskiej Stadtturm, natomiast trasa klasycznego spaceru po mieście zaczyna się od Łuku Tryumfalnego. Spacerując po starówce koniecznie trzeba zobaczyć imponujący rozmiarami Pałac Cesarski, Kościół Dworski z ciekawymi rzeźbami przedstawiającymi historyczne postaci naturalnej wielkości oraz renesansowy Zamek Ambras będący najcenniejszym zabytkiem Tyrolu. Wspaniałe wnętrza prezentuje Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej szczycące się także niepowtarzalną kolekcją malarstwa i rzeźby. Swym późnobarokowym wystrojem zachwyca Katedra św. Jakuba, a zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą odpocząć w XV-wiecznym parku dworskim ożywającym za sprawą letnich koncertów. Ciekawostki turystyczne, które z pewnością warto uwiecznić na fotografii to kolumna św. Anny czy fontanna Rudolfa, chociaż dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się skocznia narciarska Bergisel – obiekt symbolizujący współczesny Innsbruck. Miasto oprócz wspaniałych zabytków jest ważnym kurortem z ekskluzywnymi hotelami i perfekcyjnie zorganizowanym zapleczem turystycznym spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających turystów.
Najpopularniejsze regiony narciarskie:
Arlberg – pośród wspaniałych nartostrad i malowniczych gór leżą prawdziwe perły górskie: St. Anton, St. Christoph, Lech i Zuers – kurorty znane z pięknych zboczy idealnie nadających się do uprawiania sportów zimowych. Trasy narciarskie położone są na dużej wysokości, przez co najlepsze warunki narciarsko-snowboardowe panują zawsze od grudnia do początku maja, gdyż stoki nieustannie pokrywa puszysty śnieg. Różnorodność tras sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a początkujący narciarze będą mogli skorzystać z licznych szkółek narciarskich. Arlberg należy do jednych z najbardziej ekskluzywnych terenów narciarskich w Austrii, w którego okolicach obowiązuje jeden skipass. St. Anton, St. Christoph i Stuben pozbawione są narciarskiego połączenia z ośrodkami Lech i Zürs, ale kursują pomiędzy nimi skibusy. Główne stoki zjazdowe dla narciarzy położone są na Galzig i Gampen, natomiast miłośnicy snowboardu mają do dyspozycji liczne tereny poza trasami i snowparki. Dużą wygodę szalejącym na stokach zapewniają gondole i wyciągi krzesełkowe niwelujące wszelkie kolejki na stokach. Dla narciarzy biegowych przygotowano kilkadziesiąt kilometrów tras, z których większość znajduje się w okolicach St. Anton. Wszystkie kurorty mają wspaniałą infrastrukturę noclegową i gastronomiczną, w niektórych restauracjach można spróbować wybornych, tyrolskich potraw, a liczne imprezy i dyskoteki do białego rana sprawią, że z pewnością nie będzie czasu na nudę. W St. Anton, St. Christoph i Stuben łącznie oznakowanych tras narciarskich jest ponad 100 km o różnych stopniach trudności. Obsługiwane są przez system nowoczesnych wyciągów orczykowych i krzesełkowych, a także gondole i kolejki liniowe. Popularnością cieszy się nowoczesna kolejka Kandaha, która w kilka minut dociera do Gampen. Na całym terenie można za sprawą jednego karnetu korzystać z wielu wyciągów i kilkuset kilometrów tras (razem z Lech i Zurs), a także darmowych skibusow kursujących między wszystkimi terenami narciarskimi.
Dolina Otztal – najpiękniejsze i najbardziej urozmaicone tereny Tyrolu, gdzie największe wrażenie na narciarzach robią odbijające się w słońcu lodowce. Stolicą regionu jest Solden położone u podnóża dwóch lodowców Rettenbach i Tieffenbach, natomiast największym skupiskiem luksusowych hoteli z doskonałą infrastrukturą turystyczną jest Hochsolden leżące na wysokości 2000 m n.p.m. Można tam dojechać wspaniałą trasą widokową lub kolejką liniową. W Otztal znajdują się setki kilometrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, sezon trwa od listopada do maja, a dwa lodowce przyciągają amatorów białego szaleństwa z całego świata. Malownicze widoki podkreśla ok. 90 okolicznych trzytysięcznych szczytów, a doskonałe warunki panujące na lodowcach zapewniają jazdę na nartach i snowboardzie także w lecie. Niewątpliwą atrakcją i jednocześnie ułatwieniem jest kursująca między lodowcami ekspresowa kolejka Golden Gate to Glacier. Najważniejszymi okolicznymi kurortami położonymi w tej niezwykłej okolicy są: Otz, Vent, Solden, Hochsolden, Obergurgl, Sautens, Langenfeld i Huben. Na nartach można pojeździć w Otz i Hochotz, gdzie trasy o różnym stopniu trudności przygotowane są na długości kilkudziesięciu kilometrów i działają tam nowoczesne orczyki, wyciągi i gondole. Największą popularnością wśród narciarzy cieszą się znane na całym świecie kurorty Solden i Hochsolden, w których można szusować po trasach zwanych BIG 3, czyli po trzytysięcznikach Schwarze Schneider, Tiefenbachkogl i Gaislachkogl. Turyści przebywający w okolicy do wyboru mają łącznie wiele kilometrów zróżnicowanych tras z wieloma wyciągami i kolejkami gondolowymi na lodowcach. Wszystkie tereny poniżej 2200 m n.p.m. są sztucznie ośnieżane, więc śniegu w sezonie nigdy nie zabraknie, a dla pasjonatów narciarstwa pod wyciągami przygotowano kilkaset miejsc parkingowych. Fani narciarstwa biegowego będą mogli tracić kalorie na ponad 100 kilometrach tras biegowych (najlepszą bazą wypadową dla tej dyscypliny jest Umhausen), natomiast największym terenem snowboardowym w Austrii jest Funpark Brunnenkopf z licznymi atrakcjami i stopniami trudności przeznaczonymi wyłącznie dla freestyle'u. W kurorcie Solden zabawy nocne do białego rana są codziennością, wiele doskonałych restauracji działa nawet pod gołym niebem, a okolicę i niezwykłą panoramę Alp można podziwiać z platformy widokowej Glaiskogl. Wszędzie działają oświetlane tory saneczkowe, można pograć w kręgle na lodzie lub popływać w termalnym parku wodnym Aqua Dome. W Solden można także uprawiać łyżwiarstwo, paralotniarstwo, a jeżeli ktoś ma dosyć śniegu może pograć w tenisa, skorzystać z sauny czy solarium oraz zaprosić rodzinę na wspaniały kulig. Oferta hotelowa, turystyczna i gastronomiczna jest we wszystkich kurortach na najwyższym poziomie. Do woli można zajadać tyrolskie smakołyki w popularnych „almach” z lokalnym jedzeniem i korzystać z darmowych skibusów, które rozwiozą wypoczętych narciarzy na niemalże wszystkie trasy.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Dolina Alpbachtal – główne kurorty położone w tej niezwykle malowniczej okolicy to: Alpbach, Reith, Rattenberg, Brixleg oraz należące do Seenland: Kramsach, Brandenberg i Breitenbach. Alpbachtal majestatycznie rozciąga się między Aplami Kitzbuhel oraz Doliną Zillertal na wschód od Innsbrucka. Narciarstwo alpejskie można uprawiać na ponad 1000 km tras, których obsługuje kilkaset wyciągów. W samym Alpbach można jeździć na trasach o różnym stopniu trudności, w Seeland jest kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych, a narciarze mający ochotę na szusowanie po lodowcu Tux i dolinie Zillertal bez problemu mogą wykupić Zillertatel Super Skipas. Tereny dla bardziej zaawansowanych narciarzy znajdują się w Hochzillertal/Kaltenbach, gdzie dostać się można bezpłatnym skibusem z kurortu Kramsach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji blisko 200 kilometrów tras; nie będą się nudzić również turyści niejeżdżący na nartach, gdyż dla nich przygotowanych jest wiele tras spacerowych, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Najważniejsze trasy narciarskie o wszystkich stopniach trudności można znaleźć pośród szczytów Gmahkopf, Hornboden i przełęczy Kerschbaumer Sattel. W tej uroczej dolinie większość hoteli zbudowano w tradycyjny, pasujący do krajobrazu sposób, dzięki któremu turyści poczują się jak pionierzy przybywający przecierać dziewicze szlaki narciarskie. Fani białego szaleństwa odpoczywający po jeździe na nartach i snowboardzie będą mogli uczestniczyć w tyrolskich wieczorach urozmaiconych występami zespołów folklorystycznych, a do dyspozycji są liczne restauracje, „almy” z tyrolskimi specjałami oraz rozśpiewane skibary. Dużą popularnością wypoczywających w tym miejscu cieszą się tory saneczkowe, lodowiska kryte i na wolnym powietrzu, kręgle i paragliding.W wolnych chwilach można także pojeździć na koniach, udać się do sauny lub na hydromasaż.
Ski Welt Wilder Kaiser-Brixental – największy kompleks połączonych ośrodków, gdzie idealnie przygotowane trasy o wszystkich stopniach trudności, szerokie i nowoczesne nartostrady oraz perfekcyjnie zagospodarowana infrastruktura zapewniająca jazdę na nartach bez stania w kolejkach. Dla turystów przygotowano bezdotykowe systemy karnetów narciarskich. Urlop w tej malowniczej krainie umilają dodatkowe atrakcje w postaci tradycyjnych szałasów i schronisk góralskich, w których można doskonale zjeść. Kompleks Ski Welt leży u podnóża masywu górskiego Wilder Kaiser i łączy w sobie najważniejsze kurorty narciarskie: Brixen im Thale, Ellmau, Hopfgarten, Soll, Westendorf, Going, Itter, Kelchsau i Scheffau. Ze wszystkich miejscowości można dostać się na trasy narciarskie malowniczo wkomponowane w zbocza położonej centralnie góry Hohe Salve. Długie i szerokie nartostrady z różnymi stopniami trudności oraz sieć nowoczesnych wyciągów przyciągają narciarzy nie tylko z Austrii. Po wszystkich trasach można przemieszczać się bez zdejmowania nart, gdyż na wszystkich terenach obowiązuje jeden ski pass. Narciarze biegowi mają przygotowane trasy położone w niezwykle malowniczych okolicach, snowboardziści natomiast mogą wyszaleć się do woli na terenie Westendorf w Funpark'u z halfpipe koło zbocza Salvenmoos. Na stokach nie brakuje barów apres-ski, zadbanych „alm” z wybornym jedzeniem i zacnymi trunkami oraz schronisk, w których można posilić się po męczących zjazdach. Również po zmierzchu można wypuścić się na zwiedzanie przepięknych kurortów, pubów i dyskotek. Hotele w całym kompleksie trzymają najwyższy poziom, a infrastruktura sportowa oferuje grę w squasha, jazdę na skuterach śnieżnych, paralotnie, jazdę konną, kryte baseny, nocne zjazdy z pochodniami oraz tory saneczkowe, lodowiska z możliwością jazdy na łyżwach i grania w hokeja, kręgle i curling. Jeżeli ktoś ma ochotę, w wolnym czasie może zwiedzić zabytkowe kościoły porozrzucane po całej dolinie z najpiękniejszą barokową katedrą w Brixen. W sezonie zimowym organizowane są liczne imprezy narciarskie i zawody na najwyższym poziomie. Najwięcej atrakcji jest zawsze w okolicach świąt bożonarodzeniowych.
Lodowiec i Dolina Tux – 90 km na wschód od Innsbrucku położona jest malownicza dolina z przepięknym lodowcem zapewniającym wspaniałe warunki narciarsko-snowboardowe przez cały rok. Miejsce jest idealne na wypoczynek dla rodzin z dziećmi oraz narciarzy myślących na poważnie o aktywnym spędzeniu urlopu. Miłośnicy sportów zimowych mogą korzystać ze skipass'u obowiązującego na terenach ciągnących się aż od doliny Zillertal. Porozrzucane po dolinie tradycyjne wioski podkreślają folklor tyrolskich gór umilając jednocześnie wymarzony wypoczynek oraz zapewniając luksusową bazę hotelową i gastronomiczną. W dolinie kursują bezpłatne skibusy, a najważniejsze kurorty to Lenersbach, Hintertux, Voderlanarsnbach, Madseit oraz Juns. W Tux przygotowano setki kilometrów tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, natomiast obecność lodowca z wieloma wyciągami i sztucznym naśnieżaniem gwarantują, że śniegu nigdy nie zabraknie. W okolicach wszystkich kurortów można znaleźć szkółki narciarskie, dla narciarzy biegowych przeznaczono trasy położone w malowniczej dolinie, natomiast profesjonalnie szusujący narciarze mogą wybrać się na trudne trasy na lodowcu w okolicy szczytu Qlperer, Gefrorene Wand i Schlegeis. Doświadczeni sportowcy mogą jeździć także poza wyznaczonymi trasami, a snowboardowy raj gwarantuje snowpark, funpark z halfpipe i rewelacyjny funparkjumps. Okolica jest przyjazna dla turystów i rodzin szukających spokoju, gdyż w kurortach nie ma głośnych dyskotek, a narciarze po obfitujących we wrażania dniach spotykają się przy grzańcu w tzw. Skihuttach i zadbanych „almach”. Nie lada okoliczną atrakcją jest udostępniona do zwiedzania najwyżej położona europejska jaskinia Spannagelhohle.
Rejon Kitzbuhel – wyjątkowe tereny z przepięknym kurortem cieszącym się ogromną sławą i popularnością dzięki licznym atrakcjom związanym nie tylko z doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych, ale także z ciekawą ofertą rozrywkową. Atutem miasteczka są także niezwykłe XVI i XVII w. budowle odnowione specjalnie dla turystów. W centrach głównych miejscowości można spędzać wspaniałe wieczory bawiąc się na dyskotekach lub w ciszy i spokoju podziwiać wspaniałe widoki na ich obrzeżach. Główne miejscowości turystyczne to Kitzbuhel, Kirchberg, Aurach, Aschau bei Kirchberg, Reith bei Kitzbuchel i Jochberg. Na zimowe wakacje można przyjechać do rejonu Kitzbuhel-Kirchberg, w którym przygotowano wiele kilometrów białych traktów o różnych stopniach trudności z wieloma nowoczesnymi wyciągami. Turyści chcący spędzić większość swojego urlopu na nartach czy deskach mają możliwość wykupienia Kitzbuheler Alpenskipass – kilkudniowego karnetu do jazdy na terenie obejmującym niemalże wszystkie wyciągi. Kurort określany w tej części Austrii „numerem jeden” proponuje swoim zagorzałym fanom szeroki wachlarz długich i oznakowanych tras. Dla przyjemności i świetnej zabawy można zjechać na nartach do centrum Kirchberg w trakcie organizowanych nocnych zjazdów po oświetlonych stokach. Narciarze biegowi mają do dyspozycji długie trasy położone w malowniczej okolicy, a snowboardowe eldorado to Kitzbuheler Horn – teren przy Eggllift dla początkujących i freeride na zboczach Raintal. Jak przystało na luksusowy kurort Kitzbuchel oferuje swoim gościom liczne lokale apres-ski oraz bary i dyskoteki, w których można szaleć już bez nart do białego rana. Centrum turystyczne zapewnia wypoczynek i bazę noclegową na najwyższym poziomie. Turyści mają do dyspozycji tory saneczkowe, baseny, lodowiska, centrum fitnessu, kręgielnie, saunę i solarium. Bez problemu można także uprawiać sporty powietrzne, jeździć konno lub na rowerze, gdyż kurort świetnie prosperuje również latem.
Grossglockner – położone we wschodniej części Tyrolu stoki cieszą się wielką popularnością wśród turystów odwiedzających Austrię. Narciarzy zachęca do szusowania najwyższy austriacki szczyt otoczony 60 trzytysięcznikami, nieskazitelna przyroda, wspaniałe widoki i idealnie przygotowane trasy narciarskie, na których można spędzić wiele godzin podziwiając piękno Parku Narodowego Wysokie Taury. Turyści mogą korzystać z wspaniałego zaplecza oferowanego przez kurorty Matrei in Osttirol, Kals am Grosglockner, Virgen i Pragraten. Podziwiając najwyższą górę w Austrii można przemieszczać się darmowymi skibusami po okolicznych miejscowościach i korzystać z karnetu Top SKI Osttirol obowiązującego na kilku terenach w Tyrolu Wschodnim oraz kilkudziesięciu w Karyntii. Na okolicznych trasach narciarze mają do dyspozycji długie i szerokie trasy o różnym stopniu trudności. Wiele niezwykle malowniczych tras biegowych można wykorzystać w Parku Narodowym Wysokie Tury, gdzie znajduje się najpopularniejsza w Austrii trasa do stylu łyżwowego oraz romantyczne i jednocześnie nie tak męczące trakty na rakiety śnieżne. Zawody psich zaprzęgów w Pragraten są niezwykle widowiskową atrakcją, po której obejrzeniu można udać się na wieczór taneczny urozmaicony występem regionalnego zespołu. W wolnym czasie turyści interesujący się historią mogą zwiedzić malowniczo położone okoliczne kościoły z perłą architektury w Virgen.
Dolina i Lodowiec Pitztal – teren narciarski na lodowcu położonym najwyżej w Austrii gwarantuje, że na idealnie przygotowanych trasach nigdy nie zabraknie śniegu, natomiast bardzo nowoczesna infrastruktura zapewnia udany wypoczynek spędzony w niezwykłej krainie. Wymarzone warunki znajdą tu narciarze zjazdowi, klasyczni, snowboardziści oraz miłośnicy wędrówek po zaśnieżonych górskich zboczach. Na lodowcu znajduje się ośrodek narciarki, do którego turyści mogą dotrzeć w zaledwie kilka minut dzięki nowoczesnej kolejce naziemnej Pitzexpress. Wspaniałe widoki są niezwykle atrakcyjne, a ich niepowtarzalność podkreśla kilka terenów narciarskich położonych na lodowcu Pitztaler Gletscher oraz na szczytach Hochzeiger i Rifflsee Hutte. Snowboardziści mogą wyszaleć się na lodowcu w parku z halfpipe, quaterpipe oraz high jump, a później spokojnie zjechać do głównych kurortów Wenns, Arzl, Jerzens i St. Leonhardt. Trasy w samej dolinie o różnych stopniach trudności i rozmaitych długościach obsługuje wiele wyciągów, natomiast na lodowcu można jeździć na różnorodnych trasach z wyciągami orczykowymi, krzesełkowymi, linowymi gondolami oraz szybką kolejką Pitzexpress. Narciarze mają do dyspozycji bezpłatne skibusy oraz busy saneczkowe, a dla początkujących przygotowane są specjalne trasy z wydzielonym wyciągiem w Rifflsee. W większości kurortów działają szkółki z instruktorami. Narciarze biegowi mają do dyspozycji wspaniałą trasę wokół jeziora Rifflsee, a snowboardziści mogą freestyle'ować w świetnie przygotowanym funparku. Miłośnicy wspinaczki dla podwyższenia adrenaliny mogą wybrać się na podbój zamarzniętych wodospadów Innerpitzal, natomiast swoje zainteresowania rozwiną także pasjonaci kręgli na lodzie, bilarda, strzelania z łuku czy hokeja. W wolnych chwilach warto zwiedzić okolicę. Godne uwagi są na przykład Stary Młyn w Jerzens, dom wójta Platzhaus oraz „Kaplica Białego Światła” na lodowcu.
Zillertal Arena – idealny teren dla narciarzy, którzy w trakcie szusowania lubią się na chwilę zatrzymać i podziwiać piękne widoki – stoki położone są poza górną granicą lasów oraz w otoczeniu górskich łąk. Zillertal Arena uchodzi za najbardziej zróżnicowany widokowo ośrodek w Austrii, po którym można poruszać się dzięki 1 karnetowi na całą dolinę oraz na lodowiec w dolinie Tux. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać z bezpłatnych skibusów na całym terenie oraz lokalnej kolei, a także ze wspaniałej infrastruktury turystycznej zlokalizowanej w Fugen, Hochfugen, Kaltenbach, Finkenberg, Mayrhofen, Aschau, Uderns, Schwendau oraz Hippach. Na całym terenie przygotowano ponad kilkaset kilometrów różnorodnych technicznie tras obsługiwanych przez najnowsze wyciągi o różnej konfiguracji, dzięki którym stanie w długich kolejkach to już przeszłość. Turyści chcący spróbować swoich sił w jeździe na nartach czy desce mogą z powodzeniem wybrać się na trasę prowadzącą z Penkenjoch do Gschosberg lub tereny ćwiczebne w Ahorn. Można korzystać z wielu szkół narciarskich, przewidziano także kursy dla seniorów. Średnio-zaawansowani narciarze śmiało mogą szusować po stokach przy Knorren, Larchenwald aż do doliny Horbergtal, natomiast prawdziwego szaleństwa na najwyższym poziomie można skosztować na północnych stokach w okolicach Mayrhofen – najtrudniejsze trasy z muldami to Devils'run, Harakiri oraz trudna trasa z ośrodka Gerent do Schwendau. Narciarze biegowi będą zadowoleni z rewelacyjnych tras Fungen i Hochfungen, z kolei oddzielny stok z możliwością jazdy akrobatycznej mają przygotowany snowboardziści w Hochzillertal. W każdym kurorcie po wyczerpującym szusowaniu można dobrze zjeść w licznych barach, restauracjach i przyjemnych „almach”, a wypoczynek zapewnią luksusowe hotele z infrastrukturą relaksacyjną. Niemałą atrakcją są autentyczne zagrody wiejskie w Mayrhofen. Na całym terenie można latać na paralotni, grać w hokeja i kręgle na lodzie, popularny jest także skiguiding. Zimowe wędrówki wysokogórskie organizują miejscowe biura turystyczne, a wolny czas mogą dodatkowo wypełnić kuligi, curling oraz kryte korty do tenisa i squasha.